Infolinia:
58 672 03 38
Pomoc drogowa:
601 69 96 96

Naprawa blacharsko-lakiernicza krok po kroku

Naprawa blacharsko-lakiernicza krok po kroku. Zobacz, jak przeprowadza się duże i drobne naprawy lakiernicze w samochodzie!

Drobne uszkodzenia karoserii, takie jak ubytki i rysy w powłoce, mogą spowodować pojawienie się korozji w niezabezpieczonej blasze. Dlatego tak istotne jest szybkie podjęcie się naprawy nawet drobnych uszkodzeń lakieru. Zobacz, jak wygląda proces nakładania lakieru samochodowego i dlaczego najlepiej jest zlecić to zadanie serwisowi blacharsko-lakierniczemu.

Jak wygląda proces naprawy blacharsko-lakierniczej?

Choć może się wydawać, że proces lakierowania nie jest skomplikowany, w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Nawet naprawy drobnych uszkodzeń wymagają właściwego przygotowania powierzchni do lakierowania, zastosowania właściwych środków ochrony, profesjonalnych narzędzi oraz sumiennego i starannego nakładania kolejnych warstw lakieru.

Oględziny stanu blachy

Przed przystąpieniem do działania blacharz sprawdza, czy cały element opłaca się w ogóle naprawiać. Jest to istotny etap, ponieważ w przypadku dużych zniszczeń jedynym rozwiązaniem jest wymiana uszkodzonych elementów nadwozia.

Jeśli z oględzin wynika, że wymiana nie jest konieczna, fachowiec przystępuje do doboru koloru. W tym celu korzysta się ze spektrofotometra lakierniczego. Dzięki niemu możliwe jest stworzenie mieszanki, która nie będzie odróżniała się kolorystycznie od fabrycznego lakieru na całej karoserii. Po tym klient może spodziewać się wstępnej wyceny za usługę.

Przygotowanie powierzchni karoserii do nałożenia lakieru

Naprawy lakiernicze rozpoczynają się od zabezpieczenia niemalowanych elementów karoserii (taśmą lub folią) oraz usunięcia wszelkiego rodzaju zabrudzeń z powierzchni roboczej. Mowa tu o rdzy, uszkodzonym lakierze, błocie czy kurzu. W tym celu należy wyszlifować blachę. Najlepiej użyć do tego specjalnych szlifierek mimośrodowych lub środków chemicznych.

Potem trzeba odtłuścić powierzchnię i dokładnie ją umyć. Pozostałe na karoserii drobinki i pyłki również należy usunąć. W tym celu stosuje się sprężone powietrze. Ewentualne nierówności pokrywy lakierniczej trzeba wypolerować jeszcze przed przystąpieniem do lakierowania.

Tak wygląda proces przygotowania części karoserii, np. błotnika, do lakierowania w przypadku drobnych uszkodzeń (wgnieceń i otarć). Jednak do naprawy poważniejszych zniszczeń niezbędna jest szpachla.

Nakłada się ją, by odtworzyć pierwotny kształt elementu. Gdy szpachla wyschnie, można przejść do szlifowania całego obszaru roboczego. Należy wykorzystać do tego papier ścierny. Na to nakłada się podkład, wygładza powierzchnię i zabezpiecza się ją przed rdzą. Dopiero gdy część karoserii wyschnie, będzie można ją polakierować.

Lakierowanie

Na tym etapie najważniejsze są umiejętności lakiernika. Na samym początku trzeba nanieść na blachę kilka równomiernie rozłożonych warstw lakieru bazowego. Należy wykonać to płynnymi, wolnymi ruchami. W innym wypadku lakier może zostać nierówno rozłożony. Jeśli barwa została odpowiednio dobrana, wystarczy pozbyć się pyłu, położyć lakier bezbarwny (dla połysku i ochrony) i wypolerować powstałą powłokę.

Jeśli jednak występują zauważalne różnice, fachowiec może przeprowadzić tzw. cieniowanie naprawcze, które minimalizuje gradację barw. Po wszystkim należy poczekać, aż suszenie się zakończy. Element jest polakierowany.

Drobne naprawy lakiernicze – lepiej nakładać lakier samemu czy zostawić to lakiernikowi?

Takie naprawy można przeprowadzić samodzielnie, jednak nigdy nie ma gwarancji, że w pełni zabezpieczy się obszar naprawy. Dlatego naprawy blacharskie zdecydowanie lepiej jest zostawić profesjonalnemu warsztatowi naprawczemu z doświadczonym lakiernikiem i odpowiednim sprzętem. Dzięki temu ma się pewność, że rdza w przyszłości nie zniszczy danego elementu nadwozia.

Jeśli szukasz fachowych usług lakierniczych, napisz do nas! Oferujemy nasze usługi na terenie województwa Pomorskiego oraz Kujawsko-Pomorskiego.

Naprawy smart, punktowe, polerowanie czy tradycyjne lakierowanie? W Centrum Napraw Powypadkowych Plichta możesz liczyć na usługi specjalistów. Dzięki nam nie tylko zabezpieczysz uszkodzony element, ale też zyskasz pewność, że naprawa zostanie zrealizowana szybko i z należytą starannością. Skorzystaj z formularza kontaktowego i daj nam znać, jak możemy Ci pomóc!

Przeczytaj również