Infolinia:
58 672 03 38
Pomoc drogowa:
601 69 96 96

Co warto wiedzieć o naprawie powypadkowej samochodu

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o naprawie powypadkowej samochodu osobowego – koszty, ubezpieczenie, odszkodowania

Niemal każdy pojazd osobowy można oddać do serwisu na naprawę powypadkową. Sumiennie wykonana usługa w większości przypadków przywróci pojazd do stanu sprzed powstania szkody. Z kolei koszty naprawy pojazdu mogą zostać pokryte z ubezpieczenia OC sprawcy.

Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o powypadkowej naprawie samochodu i na co uważać, kupując samochód powypadkowy.

Na czym polega powypadkowa naprawa samochodu osobowego?

To proces naprawy pojazdu, który uległ uszkodzeniu w wypadku. Właściciel pojazdu może opłacić ją we własnym zakresie, jednak zdecydowanie częściej wydatki poniesione za naprawę samochodu pobiera się z ubezpieczenia sprawcy zdarzenia. Wysokość odszkodowania zawsze jest ustalana przez rzeczoznawcę, który przedstawia kosztorys likwidacji zaistniałych szkód i usterek.

Jeśli nie przekracza on wartości pojazdu, samochód trafia do naprawy (najczęściej w ramach bezgotówkowej likwidacji szkody). W innym wypadku może zostać stwierdzona szkoda całkowita.

Szkoda całkowita – co to znaczy?

Szkodę całkowitą stwierdza się w przypadku, gdy koszty naprawy pojazdu przekraczają jego wartość przed zdarzeniem.

Dla przykładu – wartość samochodu wynosiła 10 tysięcy złotych. Gdy koszty naprawy przekroczą tę kwotę, właściciel auta otrzymuje odszkodowanie pieniężne w wysokości wartości samochodu przed wypadkiem, pomniejszone o wartość wraku. Jeśli wartość wraku zostanie ustalona przez eksperta na 2 tysiące złotych, właściciel otrzymuje 8 tysięcy złotych.

Warto przy tym nadmienić, że zniszczonym pojazdem dalej zarządza właściciel. Może więc próbować go naprawić bądź sprzedać na części.

Czym jest bezgotówkowa likwidacja szkody?

To rozwiązanie stworzone z myślą o kierowcach, którzy chcą w możliwie najwygodniejszy sposób naprawić pojazd po wypadku. Właściciel pozostawia wszystkie formalności wybranemu centrum naprawczemu. Przedstawiciel serwisu kontaktuje się z towarzystwem ubezpieczeniowym, ustala z nim koszt likwidacji szkód. Po zrealizowaniu usługi warsztat wysyła fakturę do ubezpieczyciela, a właściciel otrzymuje sprawny pojazd.

 

Jeśli interesuje Cię powypadkowa naprawa samochodu, skontaktuj się ze specjalistami z Centrum Naprawy Powypadkowych Plichta. Zadbamy o to, by doprowadzić Twój pojazd do takiego stanu, w jakim był przed zdarzeniem. Dzięki naszym usługom zaoszczędzisz czas i pieniądze oraz zyskasz pewność, że Twój pojazd znów będzie w pełni sprawny!

Ubezpieczenie OC i AC a odszkodowanie za likwidację szkód w samochodzie firmowym lub z leasingu

Ważne, by wiedzieć, że przedsiębiorca, który posiada ubezpieczenie, ma prawo do odliczenia wydatków związanych z powypadkową naprawą pojazdu. Jest to możliwe, jeśli kierowca ma ważne ubezpieczenie AC. W takiej sytuacji całą kwotę wykorzystaną do likwidacji szkód można wliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Dotyczy to również pojazdów będących przedmiotem leasingu.

Nie dotyczy to jednak sytuacji, w której kierowca ma wykupione wyłącznie ubezpieczenie OC. Warto jednak nadmienić, że niezależnie od podpisanej umowy ubezpieczenia, możliwe jest odliczenie od podatku VAT połowy lub całości kosztów naprawy. Wysokość odliczenia VAT zależy od wielu czynników, m.in. rodzaju i stanu technicznego pojazdu, dodatkowych badań, ewidencji czy wydatków związanych z użytkowaniem pojazdu w celach służbowych.

Na co zwracać uwagę przy naprawie powypadkowej pojazdu – oryginalne części oraz koszt i wycena usługi

Naprawa auta powypadkowego bywa skomplikowana i czasochłonna, a co za tym idzie – kosztowna. Nie wszyscy mechanicy uczciwie realizują swoje usługi. Dlatego tak ważne jest, by korzystać z pomocy sprawdzonego warsztatu.

Dlatego warto dopilnować, by serwis za otrzymane odszkodowanie zakupił oryginalne części do pojazdu i zlikwidował wszystkie usterki. Niestety mechanicy czasem wykorzystują nieświadomość kierowców i kupują niskiej jakości zamienniki. To z kolei prowadzi do obniżenia wartości pojazdu i zwiększa ryzyko ponownych usterek.

Wybranie odpowiedniego serwisu pozwoli Ci uniknąć nieuczciwych praktyk i zapewni Ci wysoką jakość usług za uczciwą cenę. Jeśli chcesz dokonać naprawy samochodu po wypadku, skorzystaj z formularza kontaktowego na naszej stronie internetowej. Specjaliści z CNP Plichta zadbają, aby szybko zlikwidować powstałe szkody komunikacyjne i przywrócić Twoje auto do pełnej sprawności!

Przeczytaj również